اخبار برگزیده

3 مارس 2021

شانزده خبر کوتاه روز دوم مارچ

2 مارس 2021

رسمی؛ لوکاکو بهترین بازیکن ماه فوریه سری آ شد

2 مارس 2021

سیزده خبر کوتاه روز اول مارچ

اینتر، سرسخت در ایدئولوژی خود

اینتر دات آی آر _ لوچیانو اسپالتی بعد از بازی یکشنبه مقابل بنه ونتو که با پیروزی اینتر همراه بود، خوشبینانه به بررسی تیمش پرداخت. سخنان بعد از بازی او با توجه به پیروزی خفیفشان، مبنی بر سخت بودن تمام بازی هایشان بود و اینکه بازیکنانش باید به خود افتخار کنند. از خیلی جهات حق با اسپاتی است؛ اینتر در رده بندی جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است و با وجود بازی های درخشانشان، لحظه هایی نا امید کننده نیز برای آن ها رقم خورده. این روندیست که آن ها پی گرفته اند…تیم پیشرفت می کند و اسپالتی به دنبال حل مشکلات تیمش در اسرع وقت است.
نتایج هفته های اول لیگ نشان دهنده شروع فوق العاده اینتر در فصل جاریست، البته تساوی مقابل بلونیا لکه ای در این کارنامه درخشان است. با این وجود بازی های این تیم همیشه آنگونه نیست که خودشان می خواهند. مشکلاتی در تیم وجود دارد که مهم ترینشان فقدان ترکوئارتیستا (Trequartusta) است. (در فوتبال ایتالیا ترکوئارتیستا به بازیسازی گفته می شود که آزادانه به پست های دیگر کمک می کند و مدام در حال جا به جایی است؛ یک طراح.) از دیگر مشکلات اینتر می توان به نبود جایگزین برای ایکاردی در صورت مصدومیت او، عدم پوشش نامحسوس برای پشت وینگرها و کمبود ذخیره در دفاع وسط اشاره کرد. به هر جهت مسئولان باشگاه و طرفداران اینتر از نتایج و وضعیت جدول ابراز خشنودی می کنند؛ می توان گفت اسپالتی از دیگران نیز خوشحال تر است، او به آرامی در پی حل مشکلات ابتدایی تیمش است.
مارسلو بروزوویچ می تواند جواب یکی از مشکلات ذکر شده باشد. قابلیت بالا و مستحکم بودن این بازیکن، او را بدل به جایگزین مطمئنی برای ژائو ماریویی کرده است که با توجه به ارزشمند بودنش، خود را بی ثبات نشان داده. نقش تِرِکوئارتیستا، به جریان انداختن توپ با توجه به محاسبات مربی، و همچنین رساندن آن به ۳ بازیکن جلویی است. بروزوویچ نشان داده است که می تواند این نقش را ایفا کند؛ ثبات بازی او می تواند علاوه بر بهره مندی تیمی، کلیدی برای موفقیت خودش نیز باشد.

کم شدن سرعت در بازی های اینتر نسبت به هفته های اول لیگ می تواند دلیلی داشته باشد. اینتر در بازی مقابل رم و بلونیا سعی در آرام کردن بازی داشت. البته در بازی اول با کمی خوش شانسی بازی را بردند ولی در بازی دوم خسته به نظر می رسیدند. همین زمان بود که اسپالتی تصمیم بر ادامه بازی ها با ریتم کندتر می کند، تصمیمی آگاهانه که برای بالا بردن اعتماد به نفس بازیکنان در پست هایشان و همچنین در دست گرفتن ریتم بازی گرفته شد. البته این تغییر شیوه زهر بازی اینتر را می گیرد ولی در عوض به بازیکنان این اجازه را می دهد که با سرعتی در حد توان خود بازی ها را پیش ببرند.

ایده اولیه اسپالتی، بی شباهت به طرحی که ساری در ابتدای حضورش بر نیمکت ناپولی انجام داد نیست. ساری نیز در ابتدا از داشتن خط حمله ای قدرتمند قدردان بود ولی مشتاقانه به دنبال راهی بود تا خط حمله خود را سر و سامان دهد؛ درست مانند امپولی در زمانی که رهبری این تیم را در دست داشت. بعدها بود که به خط حمله خود اجازه یکه تازی داد و حتی در مواردی بحث برانگیز آن ها را آزادانه و بدون داشتن آرایشی منظم به میدان می فرستاد. با رفتن هیگواین به یوونتوس ساری بار دیگر، سعی در دادن نظم به تیمش شد. اینبار ساری به بازیکنانش آموخت در هر شرایطی و از هر نقطه ای در زمین بتوانند به گل برسند. با این کار قصد داشت تیمش را از اتکا به مهاجم خود جهت گلزنی خلاص کند و فقط به امید مهاجم وسط خود نباشد. با تمام این اوصاف مرتنس درخشید و شاید ستون بهره گیری از این سیستم جدید، او باشد. تیم طوری شده بود که حتی در غیاب مرتنس -که خود به طور اتفاقی نقش رهبر خط حمله را بر عهده گرفته بود- می توانست به اهدافش برسد.

در این قضیه که اسپالتی نیز می خواهد تیمی با بازی در جریان و آزادتر داشته باشد شکی نیست، اما این مهم زمان بر است. در ابتدا او می خواهد تیمش به عنوان یک تیم بازی کند، نه بازیکنانی که با هم حمله می کند، دفاع می کنند، گل می زنند و گل می خورند؛ حداقل این چیزیست که قابل مشاهده است. سوالی که پیش می آید این است که : اینتر امسال کمی محکم تر، کُندتر و با توان بیشتری بازی نمی کند؟ قطعاً همین طور است. اتفاقی که حادث شده اینست که با توجه به پیروزی ها و جایگاه در جدول، بازیکنان روحیه بهتری می گیرند و باشگاه کم کم بر روی نوار پیروزی های بیشتر قرار می گیرد و از روزهای تیره و تار خود فاصله می گیرد.

مطمئناً اینتر تحت هدایت اسپالتی و بعد از یک فصل، شکلی متتفاوت به خود می گیرد. پوست انداختن ناپولی تحت هدایت ساری تنها یک نمونه از این تیم هاست. آ.ث رم با رهبری دی فرانچسکو یکی دیگر از تیم های در حال تحول است. بعد از تعطیلات لیگ های اروپا به دلیل بازی های مقدماتی جام جهانی، دربی شهر میلان، دلا مدونینا برگزار خواهد شد و اینتر شانس زیادی برای برد در برابر میلان خواهد داشت؛ میلانی که خود در ابتدای یک تغییر و تحول اساسی ولی طولانی قرار دارد. هفته بعد از دربی، نوبت به ناپولی می رسد که اینتر باید یکدست و محکم ظاهر شود. برای تماشاچیانی که معمولاً جوزپه مئاتسا را پر می کنند، فرم کلی تیمی مورد توجه نخواهد بود، آن ها خواسته هایی از جنس ۱۹ امتیاز کنونی خود خواهند داشت.

    

هیچ نظری وجود ندارد