اخبار برگزیده

1 مارس 2021

انتقاد تند ادر از مالکان چینی

1 مارس 2021

سیزده نکته آماری از دیدار اینتر-جنوا

1 مارس 2021

مصاحبه ی کونته پس از دیدار برابر جنوا

تحليل بازى هفته ى دوم؛ بهشتى كه جهنم شد!

 

اینتر دات آی آر _ طبق قرار قبلی با ادامه ی تحلیل ها پس از بازی های هفتگی اینتر در خدمت شما خواهم بود:

 

 

بعد از باخت به ساسولو، اتحاد و شعار هاى اميدوار كننده، جامعه ى هواداران اينتر را در بر گرفته بود. نبود تعداد زيادى از بازيكنان و دلايلى همچون كيفيت بد زمينِ ساسولو و اشتباهاتِ داورى و…دست به دست هم داد كه هواداران با خوشبينى به استقبال ديدار برابر تورينوىِ ماتزارى بروند. نزديك به شصت هزار هوادار حاضر در جوزپه مه آتزا گواه اين ادعا بود. اسپالتى با تغييرات بسيار به جدال برابر تورينو رفت. سيستم اينتر از 4-2-3-1 به 3-4-3 تبديل شده بود. اشكرينا با بازگشت به تركيب اصلى در كنار دى فراى و دى آمبرزيو، سه مدافع مركزى تيم بودند. در اين چينش، دى فراى در مركز و دى آمبرزيو و اشكرينا در جناح راست و چپ بودند. آساموا وينگر چپ تيم بود و ورساليكو اولين بازى خود در سرى آ با پيراهن اينتر را در پست وينگر راست شروع كرد. بعد از نمايش ضعيف در بازى قبل، همچنان زوج هافبك دفاعى را وسينو و برزوويچ تشكيل مى دادند. پوليتانو و ايكاردى و پريسيچ هم مثلث خط هجومى تيم را تشكيل دادند.

نيمه ى اول با بازى سيال شاگردان اسپالتى شروع شد. جا به جايى هاى زياد و پرس سنگين بر روى دفاع تورينو، خيلى زود به نتيجه رسيد. پريسيچ با شوتى زيبا دروازه ى سيريگو ى با تجربه را باز كرد. اينتر بعد از گل همچنان به حملات خود ادامه داد. اينتر در غياب راجا ناينگولان و البته بازيسازى نه چندان مناسب زوج وسينو و برزوويچ در حملات، عمده مسئوليت ايجاد موقعيت خود را به پريسيچ و پوليتانو واگذار كرده بود. دو بازيكنى كه در نيمه ى اول با حركات و جا به جايى هاى پى در پى بارها خط دفاع تورينو را بهم ريختند. پوليتانو با وجود بازى در جناح راست، بارها و بارها در جناح چپ و كنار پريسيچ ظاهر شد. موقعيت هاى تيم با شيفت شدن هاى سريع بازيكنان كنارى از كناره ها به وسط و بالعكس شكل مى گرفت. اينتر بازى پر فشارى را انجام مى داد، هر چند موقعيت هاى گل زنى تيم كم تعداد بود، اما مالكيت توپ و ميدان در اختيار اينتر بود. با سانتر پوليتانو و ضربه ى سر دى فراى گل دوم هم از روى يك ضربه ى ايستگاهى از راه رسيد. اينتر با وجود خلع هافبك طراح، بازى خوبى را به نمايش گذاشت كه دو گل ما حصل آن بود. همه چيز حاكى از آن بود كه اينتر به اولين سه امتياز خود در ليگ خواهد رسيد اما اين پايان كار نبود.

نيمه ى دوم جهنمى بود! تورينو لحظه به لحظه پرس خود را سنگين تر مى كرد. اينتر بى اغراق از شروع نيمه ى دوم تا حوالى دقيقه ى هشتاد از در اختيار گرفتن بازى عاجز بود. خلع هافبكى توپ نگهدار و توپ پخش كن و بستن راه هاى منتهى به پوليتانو و پريسيچ توسط تورينو، اينتر را در نيمه ى زمين خود حبس كرده بود. برزوويچ و وسينو لحظه به لحظه خنثى تر مى شدندو ايكاردى از بازى تيم خارج شده بود. پوليتانو و پريسيچ گاها از زير فشار خارج مى شدند اما حملات جسته و گريخته به ثمر نمى رسيد. هافبك هاى باهوش تورينو و در راس آن، اياگو فالكه، با حركات تركيبى و فشار به جناحين اينتر، سعى در دور زدن دفاع هاى كنارى اينتر داشتند. بالاخره بر روى پاس فوق العاده ى فالكه و فرار بلوتى، دى آمبرزيو همانند بازى قبل در پوشش فضا هاى خالى پشت سر خود ناكام ماند و هندانوويچ هم با زمان بندى نا مناسب در خروج خود، بلوتى را در برابر دروازه ى خالى قرار داد تا اختلاف گل به يك برسد. بعد از گل اول تورينو، اينتر كه خود را در پى ريزى حملات ناتوان مى ديد و اسپالتى هم راه حلى مناسب براى رهايى از فشار تورينو نداشت، عقب تر آمد و اين فرصت و مجال بيشترى به ماتزارى و شاگردانش داد تا در زمين اينتر به پيش روند. مصدوميت آساموا و ورود دالبرت، جناح چپ اينتر را آسيب پذير تر كرد. گل دوم تورينو هم از همين جناح از راه رسيد. يك آشفتگى كامل. برزوويچ و وسينو، دو هافبك دفاعى تيم كه مسئوليت پوشش فضاهاى جلوى مدافعين را بر عهده داشتند، بى توجه به وظايف خود، موقعيت شوت زنى را در اختيار بازيكن تورينو گذاشتند و سه مدافع مركزى هم نقش تماشاگر را ايفا كردند تا گل دوم تورينو از راه برسد. ورساليكو با مصدوميت جزئى كه از ابتداى بازى داشت از زمين خارج شد و كيتا بالده به زمين آمد. اينتر از 3-4-3 به سيستم هميشگى خود كه 4-2-3-1 باشد برگشت. هر چند در دست گرفتن بازى بعد از گل دوم تورينو، تقريبا تا دقيقه ى 80 به طول انجاميد، اما بالاخره اينتر خود را از زير فشار كشنده ى تورينو خارج كرد و با حضور كيتا در پست ده و فعال شدن مجدد پريسيچ و پوليتانو، چند موقعيت و صحنه ى خطرناك را ايجاد كرد كه البته كافى نبود و دو تيم امتيازات را تقسيم كردند.
شايد اگر اسپالتى با تعويض هاى خود زودتر به حملات حريف پاسخ داده بود، اينتر از كسب سه امتياز محروم نمى شد. شايد اگر براى زوج خط هافبك دفاعى از گالياردينى كه خصوصيات تدافعى بيشترى دارد استفاده مى شد، نتيجه جور ديگرى رقم مى خورد. شايد اگر اينتر از ابتدا با 4-2-3-1 كار خود را آغاز مى كرد، توانايى كنترل بهترى بر بازى داشت. همه ى اين سوالات انتقادات هوادارانى است كه بعد از بازى ديشب به سمت كادر فنى روانه مى شود.
اسپالتى حالا روز هاى سختى را در ابتداى فصل پشت سر مى گذارد. من اما معتقدم با بازگشت ناينگولان به تركيب و حضور در پست ده خط هافبك، مشكلات زيادى از تيم برطرف خواهد شد كه البته همين امر به فرم بدنى راجا و ديگر بازيكنان وابسته است. ديشب و در هفته ى دوم، خستگى ساق بازيكنان اينتر نگرانى ها را بيشتر مى كرد، اما نمايش نيمه ى اول و درخشش بازيكنانى نظير پوليتانو، من را به پيگيرى اميدوارانه ى فصل تشويق مى كند و پيش بينى مى كنم، لحظات جهنمى، همانند تجربه ى نيمه ى دوم برابر تورينو كمتر خواهد شد و اسپالتى، ناخداى كشتى شناورى خواهد شد كه بالاخره تصميمات درست را به موقع و قبل از طوفان مى گيرد و ساحل آرامش را به همراه هواداران افعى خواهد ديد.

نویسنده: یعقوب فیروزی

 

  

4 نظر

 • با تشکر از شما آقای یعقوبی که زحمت کشیدید و این مطلب رو مفصل تجزیه و تحلیل کردیدولی هم این فصل و هم فصل قبل برای بنده سوال بوده که چرا آقای اسپالتی اینقدر براش تعویض کردن سنگینه؟
  • • نویسنده
   تو این بازی شاید یکی از دلایل عمدش این بود که دو تعویض تقریبا اجباری خیلی زود انجام دادیم و ریسک زود انجام دادن تعویض سوم داشت. در کل دیر تعویض میکنه که امیدوارم این روند درست بشه.
  • • نویسنده
   شاید امسال با وقت دادن بهش بشه بیشتر این فرضیه ی شما رو مورد تحلیل قرار داد. اسپالتی امسال تقریبا تمام چیزی که میخواد در اختیار داره پس عادلانست تا بعد از چند هفته قضاوت بشه.