اخبار برگزیده

24 آوریل 2018

پلن والنسیا برای خرید کندوگبیا

24 آوریل 2018

معاوضه ی پینامونتی و سوریانو ؟

24 آوریل 2018

اینتر یا میلان مقصد آینده ی احتمالی بوفال

برترین گلزنان لیگ

ایموبیله

لاتزیو

27 گل

ایکاردی

اینتر

25 گل

دیبالا

یوونتوس

21 گل

کوالیارلا

سمپدوریا

18 گل

مرتنس

ناپولی

17 گل

هیگوایین

یوونتوس

15 گل

ژکو

رم

14 گل

فالکه

تورینو

11 گل

پرسیچ

اینتر

10 گل

ایلیچیچ

آتالانتا

10 گل

زاپاتا

سمپدوریا

10 گل

اینگلزه

کیه وو

9 گل

ورود کاربران

پسورد را فراموش کرده اید?

نظرسنجی

آیا موافق استراتژِی سانینگ برای نقل و انتقالات هستید ؟

خاطرات ساندرو ماتزولا از دوران فوتبالش در اینتر

 

 

اسطوره نراتزوری ساندرو ماتزولا در برنامه تلویزیونی Memorabilia حاضر بود و مصاحبه کاملی با او صورت گرفت. در این جا متن کامل مصاحبه او را قرار میدهیم:

من به سون لورنزو با ادریانو کلنتانو رفتم. من از او جوانتر بودم و ما خیلی دوران خوبی داشتیم و با هم بازی میکردیم.

سپس ماتزولا در مورد شروع کارش با نراتزوری گفت:

اوایل که به اینتر امدم شرایط برای من سخت بود. من معنی بازی کردن به عنوان بازیکن شماره ۸ را نمیفهمیدم (این پستی بود که به من داده شده بود). من میخواستم همان پستی بازی کنم که پدرم در ان بازی میکرد اما هلنیو هررا مربی ان زمان ما ترجیح میداد من در کنار مهاجم نوک بازی کنم.

اولین بازی ساندرو برای اینتر بازی در برابر رقیب ان روز های اینتر یوونتوس بود که در ۱۰ جون ۱۹۶۱ صورت گرفت و ماتزولا در همان بازی گلزنی کرد.

اینتر در ان بازی به نشانه اعتراض تیم جوانان خودش را به بازی فرستاد. بعد از مدرسه من باید به ورزشگاه رفتم تا با یوونتوس بازی کنم!!! ما یک پنالتی هم گرفتیم که من پشت توپ وایستادم و گل کردم.

توضیحات ( این همان بازی معروفی است که اینتر ۹-۱ بازی را واگذار کرده است و یوونتوسی ها به ان خیلی افتخار میکنند. اینتر به خاطر اعتراض به فدراسیون ایتالیا در ان بازی تیم جوانان خودش را که هیچ تجربه ای نداشت به بازی با تیم یک یوونتوس فرستاد. دلیل اعتراض هم این بود که بازیدر تاریخ ۱۶ اپریل ۱۹۶۱ انجام شده بود که با هجوم طرفداران سفید پوش به داخل زمین متوقف شده بود و FIGC رای به ۲-۰ به سود اینتر داد. در روز های پایانی قهرمانی ایتالیا زمانی که دو تیم در بالای جدول برای قهرمانی میجنگیدند. CAF تصمیم میگیرد که ان بازی باید دوباره برگزار شود. به همین دلیل اینتر تیم زیر ۱۹ ساله های خودش را به بازی میفرستد. )

الفردو دی اسفانو بت من بود. من او را در فینال جام باشگاه های اروپا در وین ملاقات کردم و من خدای فوتبال را ملاقات میکردم. لوئیز سوارز یک جک از من ساخته بود بخاطر اینکه من در ان ملاقات مثل یم مجسمه با دهان باز دشسته بودم و نگاه میکردم. او می گفت: ما در بازی نهایی خاموش هستیم. چه کاری میخواهی انجام بدی. بمونی تو زمین و به الفردو خیره بشی؟ بعد از بازی، فرانتس پوشکاش پیراهنش را به من داد و گفت من افتخار اشنایی با پدر تو را دارم.  این مهمترین پیراهن دوران حرفه ای من است که گرفته ام. حتی با اینکه من پیراهن دی استفانو را هم گرفتم. من دو بار به رئال مادرید گل زدم که برای من غیر قابل توصیف است.

هررا ما را شدیدا تحت فشار قرار میداد و به ما ثابت کرده بود که ما میتوانیم نتیجه بگیریم. او یک ویدیو برای هر کدام از ما اماده کرد برای هر بازیکن روبروی ما در بازی. او واقعا نابغه بود. حقیقتا استثنایی بود.

بازی بعدی در جوزپه مه اتزا بود. هوا بارانی بود و ما اشفته بودیم. ما بازی را با شوت مهار نشدنی جیر برنده شدیم. قهرمانی جام باشگا های اروپا در خانه بهترین ارزوی من بود که براورده شد.  این زمان لذت بردن بزرگ برای عملکرد خوب هررا بود.

ماتزولا در کنار پله

بازیکن بزرگ دیگری که در گرانده اینتر(لقب اینتر ان دوران) بود ارماندو پیچی بود. که ماتزولا از او با علاقه یاد میکند.

پیچی فقط یک کاپیتان نبود که توسط باشگاه انتخاب شده باشد بلکه او رهبر تیم بود. او ما را به بهترین شکل ممکن اماده میکرد. او همیشه قبل از همه به تمرینات میامد و کل هفته را حضور داشت.

در فصل ۱۹۷۰-۷۱ اینتر در میانه فصل سر مربی خودش را عوض میکند و جیوانی اینورینتزی را به تیم می اورد و در پایان فصل اینتر قهرمانی سری ا میشود.

شروع فصل بسیار هیجان انگیز بود. اریبرتو هررا مربی بزرگی بود ولی نتوانست هیچ وقت ایده هایش را در زمین بازی پیاده کند. اینورنیتزی ایمان را در سر همه بازیکنان قرار داد. بعضی از بازیکنان را از ان حالت بی روحیه خارج کرد. ما در بازی برابر رم به او گفتیم که میخواهیم برنده شویم و قهرمان ایتالیا بشویم.

ماتزولا بیاد می اورد که چرا دربی دلامادونینا برای او احساس بیشتری دارد.

جیانی ریورا یک نقص بسیار بزرگ داشت. انهم عشق او به ان پیراهن بود. اما او میدانست که چه زمانی باید توپ را به هم تیمی هایش بدهد. بهرحال رقابت بسیار بزرگی بیت دو باشگاه و طرفداران در میلان وجود داشت. بنابراین به عنوان دو بازیکن رقیب ما فقط میتوانستیم با چشم همدیگر را ملاقات کنیم.

ماتزولا در کنار جیانی ریورا در تیم ملی ایتالیا

در ان سال ها فوتبال هلند چیزی را ارائه داد به فوتبال به دو وینگر در گوشه های زمین. یوهان کرویف جادو میکرد. این چیز خوبی بود که بعد از انها دوم شویم. (اشاره به نایب قهرمانی اینتر در جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۷۱-۷۲ و باخت ۲-۰ مقابل اژآکس در فینال)

بعد از دوران فوتبالش او به عنوان مدیر ورزشی در اینتر شروع به کار کرد.

من هرگز فکر نمیکردم که موفق به خرید رونالدو بشویم. اولین بار که با او به مذاکره رسیدیم فهمیدیم این اتفاق افتادنی است. او قلبی از طلا دارد.

اینتر به من یک شانس داد. چیزی که نمیشه روی ان قیمت گذاشت. انها این فرصت را بمن دادند تا بعد از پدرم برای خودم سی باشم. اینتر چیزی است که همیشه جزئی از ادم باقی میماند.

توضیحات مترجم:

ماتزولا تنها در یک تیم بازی کرد و ان تیم هم اینتر بود. او ۴۱۷ بازی برای اینتر کرد و ۱۱۶ گل به ثمر رساند. او ۴ قهرمانی سری ا و ۲ قهرمانی جام باشگاه های اروپا و جام بین قاره ای با اینتر بدست اورد.

والنتینو ماتزولا در حال بستن کفش های ساندرو کوچک

پدر ساندرو ماتزولا، والنتینو ماتزولا بود که از بزرگترین بازیکن های زمان خودش بود و در تیم مشهور گرانده تورینو (تورینو بزرگ) حضور داشت. انها با تورینو ۵ قهرمانی در سری ا گرفتند و این تیم را یکی از قوی ترین تیم های جهان تبدیل کردند. همچنین والنتینو کاپیتان تیم ملی ایتالیا هم بود. متاسفانه در سال ۱۹۴۹ بعد از بازگشت از بازی از شهر لیسبون پرتقال هواپیمای تورینو دچار حادثه میشود ووالنتینو و تمام بازیکنان تاریخی تورینو در ان حادثه جان خود را از دست میدهند. و هرگز تورینو موفق نمیشود به ان دوران پر افتخار بازگردد.

نکات جالب:

هم ساندرو و هم والنتینو پدر موفق شدند در سری ا اقای گل شوند. والنتیو در فصل ۴۶-۴۷ و ساندرو در فصل ۶۴-۶۵

 

    

یک نظر

  • • نویسنده
    واقعا ماتزولا از بزرگترین اسطوره های اینتر هست و همیشه در کنار تیم بوده و هیچ وقت بر علیه تیم حرفی نزده. از اون پدر باید همچین پسری هم درست بشه