اخبار برگزیده

19 آگوست 2019

“ایکاردی به موناکو نخواهد رفت”

19 آگوست 2019

اسکای ایتالیا: اینتر دو پیشنهاد برای ایکاردی دریافت کرده است؛ جزئیات

19 آگوست 2019

منچستر یونایتد نیمی از دستمزد سانچز را پرداخت می کند؛ به روز رسانی

برترین گلزنان لیگ

پیاتک

جنوا

9 گل

ایموبیله

لاتزیو

8 گل

رونالدو

یوونتوس

8 گل

ایکاردی

اینتر

7 گل

مرتنس

ناپولی

7 گل

اینسینیه

ناپولی

7 گل

دفرل

سمپدوریا

6 گل

پاوولتی

کالیاری

6 گل

کاپوتو

امپولی

6 گل

هیگوایین

میلان

5 گل

گومز

آتالانتا

3 گل

بواتنگ

ساسولو

3 گل

ورود کاربران

پسورد را فراموش کرده اید?

نظرسنجی

آیا موافق استراتژِی سانینگ برای نقل و انتقالات هستید ؟

يادداشت هفته ى پنجم ليگ قهرمانان؛ خوب، اما بدون پاداش!

چهارشنبه شب ويمبلى، ميزبان حساس ترين دوئل گروه مرگ بود. تاتنهام با در هم كوبيدن چلسى و نراتزورى با پيروزى آسان برابر فروزينونه به استقبال اين ديدار آمدند. حساسيت هاى جدولى شرايط را به گونه اى رقم زده بود كه فارغ از برد و باخت، تعداد گل هاى رد و بدل شده و چگونه و با چه نتيجه اى بردن و باختن در اين ديدار را هم حائز اهميت كرده بود.
اسپالتى، مطابق معمول بازى هاى اروپايى، با كيفيت ترين تركيب ممكن را به زمين فرستاد. تركيب آشناى: هندانوويچ، اشكرينار ، دى فراى، دى آمبرزيو، آساموا، وسينو، برزوويچ، ناينگولان، پوليتانو، پريسيچ و مائورو ايكاردى يازده مرد منتخب سرمربى ايتاليايى بودند. بازى در برابر شاگردان پوچتينو كه سبك بازى مالكانه و پاس هاى سريع را در دستور كار خود دارند، يك فوتبال مبتنى بر دفاع و ضد حمله را از جانب بازيكنان اينتر مى طلبيد. تاكتيكى كه اينتر در سال قبل به خوبى برابر تيمى همچون ناپولى در ايتاليا به اجرا در آورد.(بازى رفت در سن پائولو) شيوه اى كه در بازى برابر بارسلوناىِ قدرتمند هم به چالش كشيده شد و در يادداشت هاى پس از دو بازى به اهميت يادگيرى و كسب تجربه براى به موفقيت رسيدن اين روش اشاره كردم.
بازى ديشب مطابق انتظار با شرايط ذكر شده در بالا شروع و ادامه پيدا كرد. اينتر با آرايش 4-4-1-1 در مواقع هجوم حريف لندنى، مترصد قطع توپ و شروع ضد حملات بود. نكته ى اميدوار كننده اما، نحوه ى ضد حملات اينتر بود. پس از دريافت توپ تمامى عناصر خط هافبك و حمله ى تيم، به سرعت و با كمترين ضربه به توپ، سعى در انتقال غافلگير كننده از فاز دفاع به حمله بودند. ضد حملاتى كه در بعضى از صحنه ها، بسيار شبيه به سطح اول فوتبال اروپا بود. شايد حضور راجا ناينگولان نا آماده، روند ايجاد موقعيت در نيم ساعت اول بازى را براى هم تيمى هاى خود سخت مى كرد. علاوه بر اين، به دليل حضور پر تعداد بازيكنان در يك سوم دفاعى حريف كه حتى در چندين صحنه با مشاركت فول بك هاى تيم همراه بود، لو دادن توپ به تيمى پر سرعت و با كيفيت خطراتى را متوجه دروازه ى سمير هندانوويچ مى كرد. ناينگولان با ارسال پاس هاى بى كيفيت در چند مورد، تيم را در شرايط خطرناكى قرار داد. با ورود والرو در نيمه ى اول و دوم، روند حركتى شاگردان اسپالتى بسيار بهتر شد. والرويى كه يكى از بهترين بازى هاى خود در اينتر را به نمايش گذاشت. پاس هاى با كيفيت و سالم و تصميمات صحيح والرو در پست ده، حركات تيم را دچار سكته نمى كرد.
تاتنهام با فشار به دو مدافع كنارى اينتر و جا به جايى هاى سريع به مركز و عمق خط دفاعى نراتزورى، سعى در بهم زدن نظم دو خط چهار نفره ى بازيكنان تيم در جلوى دروازه داشت. شاگردان اسپالتى جز در صحنه ى گل به ثمر رسيده در دقيقه ى هشتاد، در تمام طول بازى تمركز و استقامت مناسبى از خود نشان دادند. دو مدافع مركزى اينتر، اشكرينا-دى فراى، روز به روز با هماهنگى بيشتر در حال ساخت خط دفاعى فوق العاده اى هستند. هر چند به وضوح كيفيت دو مدافع كنارى تيم تناسب چندانى به زوج پر قدرت مركزى ندارد.
هافبك هاى اينتر با دستور سرمربى براى حضور و اضافه شدن در مواقع يورش به دروازه ى هوگو لوريس، وظايف موازى متفاوتى داشتند. اسپالتى با تكيه بر استقامت برزوويچ و وسينو، ريسك حضور دو هافبك خود را در حملات قبول كرده بود. ريسكى كه در مواقع ضد حملات ميزبان، خط دفاعى را دچار مشكل مى كرد. هر چند با توجه به جا به جايى عالى دو هافبك خستگى نا پذير و فرم خوب زوج خط دفاعى، اكثر ضد حملات شاگردان پوچتينو بى اثر شد. البته كه شايد در صحنه ى گل ميزبان، دوندگى و استارت پر تعداد بازيكنان در طول بازى اثر خود را بر ساق پاى بازيكنان گذاشت و اشتباهات زنجيره اى، بالاخره فرصت را به تاتنهام و اريكسن براى گشودن دروازه ى سمير هندانوويچ داد.
حملات سريع تيم براى گل زنى، به وضوح روند بهترى نسبت به بازى برابر بارسلونا گرفته بود. ضد حملاتى كه در چندين صحنه با خروج از زير پرس سنگين تاتنهام حاصل شد. شاگردان اسپالتى با درس هاى كسب شده از بازى برابر بارسلونا، به راحتى قادر به شكستن حصار هجومى تاتنهام بودند كه در زمانى نزديك به دو ماه، پيشرفت در فاكتور ذكر شده كاملا شايسته ى تقدير است. شايد حلقه ى گمشده ى نمايش تاكتيكى تيم در بازى ديشب، عدم استفاده از موقعيت هاى خلق شده بر روى دروازه ى حريف بود. تصميمات اشتباه و گاها تعلل هاى بى مورد، بارها موقعيت هاى مناسبى را از ايكاردى و ياران گرفت.
باخت به تاتنهام و سقوط به رده ى سوم، قصه ى گروه مرگ را به راند آخر خود رساند. جايى كه اسپالتى بايد دوباره آيندهوون را از پيش رو بردارد و به ثبت نتيجه اى جز برد تاتنهام در نيوكمپ خوشبين باشد. فارغ از صعود و عدم صعود، ميل تيم كم تجربه و جوان اسپالتى براى بهتر شدن كاملا قابل لمس است. با مقايسه ى دو ديدار رفت و برگشت برابر تاتنهام،از نظر نوع بازى، اين پيشرفت نمود بيشترى داشته باشد. با توجه به همين اشتياق و انگيزه در ساق بازيكنان، با گذشت زمان و انجام بازى هاى بيشتر برابر تيم هاى با كيفيت، ضعف هاى تيم كم رنگ تر خواهد شد تا شايد ديگر شاهد شبى خوب، اما بدون پاداش نباشيم!

 

  

6 نظر

 • درود یعقوب خان ... عاای بود خسته نباشی ... بهترین تیتری که میتونستی انتخاب کنی همین بود ... ما واقعا رویکرد درستی داشتیم و داریم از نظر ذهنی تو بازیایه بزرگ اروپایی به خوبی پیشرفت میکنیم و به قول خودت این پیشرفت با مقایسه 2 بازیه رفت در مقابل بارسا و تات و برگشت جلویه این 2 کاملا مشخصه ... متاسفانه یه سری جزییات ریز باعث شد به هدفمون نرسیم که توضیحاتش داده شده ولی امید به شدت زنده هست و وجود داره و به امید خدا هفته آخر صعودمون مسجل میشه ... زنده باد اینتر و اینتری تا ابد
  • یعقوب فیروزی
   • نویسنده
   امير خان ارادت، اميد كه هميشه هست، مخصوصا به تيمى كه انصافا داره هفته به هفته بهتر ميشه!اينكه سقفى براى شكوفا شدن اين بازيكن فعلا نميشه متصور شد خودش اميدوار كنندست. بازيكنايى كه بالاى هشتاد درصدشون اولين تجربه هاى اروپايى خودشون پشت سر ميذارن.
 • باسلام وتشکر از تحلیل خوب شمااما نکته ای که باید بهش اشاره میکردین ترکیب اینتر نباید متکی به بازیکن درجه سه ای مثل دی آمبروزیو و وسینیو باشه،شما اگه بازی رو دوباره نگاه کنین این دو بازیکن حتی یکبارهم در توپ گیری ها یا ایجاد موقیت ها در پستای خودشون موفق ظاهر نشدن،تعویض های دیرهنگام هم به خستگی بازیکنان افزود و تمرکز تیم رو گرفت،انتقال ضعیف توپ به خط حمله هم هیچ توجیهی نداره و چند نکته دیگه که کلا آخرهفته مارو خراب کرد.با تشکر....
  • یعقوب فیروزی
   • نویسنده
   سلام و ممنون از نظرتون. راجع به نكته ى اولى كه ذكر كردين، اگه بخوام يك مثال عينى بزنم، شبيه اينه كه با چند تا تخم مرغ و گوجه، ما از يك آشپز انتظار قرمه سبزى داشته باشيم. ما به دليل محدوديت يوفا در ليستمون دچار كمبود بازيكن هستيم. دى آمبرزيو و وسينو عملا بدون جايگزين روى نيمكت بودند.(ورساليكو مصدوم و گالياردينى و ماريو هم تو ليست حضور ندارند)با توجه به تعويض اجبارى ناينگولان، عملا يك تعويض ما سوخت. يكى از دلايل احتياط اسپالتى براى تعويض كردن، مستعد بودن بازيكناى اندك تيم براى مصدوميت با توجه به تقويم فشرده و ليست كم بازيكنمون.همونطورى كه ملاحظه كردين دى فراى هم مصدوم شد به اجبار به روى نيمكت رفت. وگرنه اسپالتى در چندين بازى با تغيير سيستم به 4-4-2 عملا نشون داده ابايى از اين كار نداره.(بازى با اسپال و بارسلوناى برگشت مورد هاى نزديك اين داستان)در مورد انتقال توپ هم بنده تو يادداشت ذكر كردم كه عملا با نينگولان تو نيم ساعت اول ده نفره بوديم كه حسابى دست ما رو توى پوست گردو گذاشته، اما در ادامه ى بازى با حضور والرو در پست غير تخصصى به اجبار، ما بسيار تر و تميز تر از بازى هاى قبل خودمون ضد حمله زديم و با مقايسه اى ساده نسبت به بازى هاى گذشتمون در اروپا اين مشخص ميشه.
 • با تحلیل شما موافقم و تقریبا تمامی موارد رو گفتید، فقط یک نکته فراموش شد و اون تعلل اسپالتی در تعویض بازیکنان تا قبل از دریافت گل بود. من انتظار داشتم با توجه به بازی سنگین و دوندگی بالای بازیکنان حداکثر در دقایل 65 - 70 تعویض ها انجام بشه تا نیروی بیشتری به تیم  تزریق بشه ولی مجددا اسپالتی در تعویض های خودش  تعلل کرد (عدم شجاعت) و نتیجه این شد که تاتنهام با وارد کردن دو بازکین کلیدی و تازه نفس یعنی اریکسن و سونگ تونست در 15 دقیقه پایانی ضربه نهایی رو بزنه و برنده بشه. به نظر میرسه پوچتینو روی این تاکتیک خوب فکر کرده بود و دقیقا همون چیزی رو که میخواست پیاده کرد و اسپالتی در مقابل این تاکتیک عکس العمل خوبی نشون نداد. البته شاید یکم هم دست اسپالتی روی نیمکت بسته بود و بازیکنان داخل زمین با بازکینان روی نیمکت به راحتی قابل تعویض نبودن، شاید در فصل بعدی با قویتر شدن نیمکت و از بین رفتن مشکل فیرپلی مالی، مربی راحتتر بتونه کار کنه.
  • یعقوب فیروزی
   • نویسنده
   ممنون از نظرتون آقا فرهاد. خودتون در جمله هاى پايانى به نوعى حرف دلم من زدين. ما بسيار كم مهره ايم. گالياردينى و ماريو و دالبرت تو ليست نيستن و ناينگولان و ورساليكو هم مصدوميت مدام اذيتشون ميكنه. عملا تنوع نفراتمون روى نيمكت بسيار كم و مربى چاره اى جز اين نداره كه مثلا فشار مضاعفى به برزوويچ-وسينو بياره چون جايگزينى ندارند. ضمنا بالا هم به دوستمون گفتم، اسپالتى هميشه از مصدوميت ها ميترسه، همونطورى كه ما تو اين بازى دو مصدوم داديم و دو تعويض سوخت. اگه اسپالتى تعويض هاى خودش انجام داده بود و براى تعويض دى فراى فرصت نداشت، عملا ده نفره ميشديم دقايق آخر. با توجه به اينكه اسپالتى هر هفته سر تمرينات و بسيار نزديك به تيم، من تو اين مورد كاملا بهش حق ميدم كه دست به عصا تر باشه. مصاحبه هاى بعد از بازى مربى هم كاملا مشخص كه چه اندازه از اينكه ناينگولان بازى داده و دوباره مصدوم شده ناراحت و افسوس ميخوره.