اخبار برگزیده

25 فوریه 2021

تست کرونای مدیران و یکی از اعضای کادر فنی اینتر مثبت شد

25 فوریه 2021

اینتر بند بازخرید دیمارکو را در اختیار ندارد؛ جزئیات

25 فوریه 2021

یازده خبر کوتاه روز 24 فوریه

بیوگرافی جوزپه مئاتزا

جوزپه مئاتزا – Giuseppe Meazza

 

مشخصات اولیه

نام کامل جوزپه مه آتزا
زادروز ۲۳ آگوست ۱۹۱۰
شهر تولد میلان، پادشاهی ایتالیا
روز فوت ۲۱ آگوست ۱۹۷۹ (۶۸ ساگی)
کشور تولد ایتالیا
قد ۱٫۶۹
نام مستعار il Balilla
سال های بازی ملی ۱۹۳۸ – ۱۹۳۰
تعداد بازی ملی (گل زده) (۳۳) ۵۳

 

جوزپه پپینو مه آتزا متولد ۲۳ اگوست ۱۹۱۰ که به il Balilla معروف است و در شهر میلان به او پپین یا پپ می گویند، فوتبالیستی ایتالیاییست که بیشتر دوران بازیگری اش در دهه ی ۱۹۳۰ و در باشگاه اینترمیلان ایتالیا بوده است. او در ۳۶۱ بازی، ۲۴۳ گل برای اینتر به ثمر رسانده است. هنوز هم او را به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ ایتالیا می شناسند و بسیاری این بازیکن را بهترین مهاجم تاریخ ایتالیا می دانند. در شروع کار او یک مهاجم بود اما در پست های مختلف از جمله هافبک راست و هافبک بازی ساز و مهاجم آزاد سابقه ی بازی دارد.

زندگی شخصی و آغاز فوتبال

لقبش il Balilla در سال ۱۹۲۷ توسط لئوپولدو کونتی به او داده شد. مه آتزا فقط ۱۷ سال داشت که به تیم بزرگسالان اینتر پیوست که حتی خود او نیز از این امر متعجب شد. اما مربی آن زمان اینتر آرپاد ویسز که او را به تیم بزرگسالان آورد گفت: "ممکنه من یک بازیکن از مهدکودک هم به تیم بیارم!". مه آتزا در بازی اول خود برای اینتر دو گل زد و اینتر آن بازی را با نتیجه ی شش بر دو پیروز شد. فردای آن روز روزنامه های ایتالیایی نوشتند: "این بشر باهوش، سر زنده و سریع است. سه خصوصیتی که در کمتر بازیکن امروزی یافت می شود".
ماتزا در یکی از محله های شهر میلان به دنیا امد و زمانی که هفت ساله بود پدرش را در جنگ جهانی از دست داد. جوزپه را مادرش بزرگ کرد. مادر او نیز برای کسب مخارج زندگی از پپ می خواست که در کارها کمک کند. پپ بعضی اوقات در میوه فروشی کار می کرد و بعضی اوقات برای تمرین فوتبال می رفت. به همین خاطر مادرش کفش های جوزپه را مخفی کرد و پپ، با پای برهنه به تمرین فوتبال می پرداخت. حتی در خاطراتش هست که از ۶ سالگی در کوچه و خیابان های میلان فوتبال بازی کرده و به دلیل مشکلات مالی، سنگ ریزه و کلوخ جمع می کردند تا با آن توپ بسازند.
بالاخره در دوازده سالگی مادر پپ اجازه داد تا او به سراغ فوتبال برود. مه آتزا نیز سریعا به باشگاه گلوریا پیوست و در همین باشگاه بود که یکی از طرفداران تیم برایش یه جفت کفش مناسب فوتبال خرید.
مه آتزا اولین بازیکن ایتالیایی بود که در جهان معروف شد و همچنین اولین بازیکنی بود که اسپانسر شخصی پیدا کرد. او درشکه، و شامپاین و زن را دوست داشت و تنها بازیکنی بود که می توانست در تیم بزرگسالان سیگار بکشد. مه آتزا به تحقیر مدافعان بزرگ تاریخ به خاطر تکنیک نابش، و همچنین خوابیدن در خانه ی روسپی ها شب قبل از مسابقه معروف بود. حتی بعضی اوقات او با تیم تمرین نمی کرد و می ایستاد تا دیگران تمرین کنند و بعد وارد زمین شود. مه آتزا عاشق رقص تانگو که آرژانتینی ها بسیار در آن مهارت دارند بود و همیشه به این رقص می پرداخت. به این دلیل که می گفت "این رقص من رو غیر قابل پیش بینی می کنه و این توانایی رو به من می ده که در فضاهای بسیار کوچک با توپ کارهای خارق العاده انجام بدم."
نوع گل زدن ماتزا بسیار خاص بود و در گل هایش بسیار سعی می کرد بازیکنان تیم حریف به خصوص دروازبان را تحقیر کند.
ویتوریو پوزو مربی ای که در جام های ۳۴ و ۳۸ مربی تیم ملی ایتالیا بود و این دو جام را با ایتالیا فتح کرد و به عنوان یکی از بهترین و پرافتخارترین مربیان تاریخ شناخته می شود درباره ی مه آتزا می گوید: "جوزپه یک مهاجم مادرزاد بود که بازی رو می دید و با درک موقعیت توپ رو بین بازیکنان پخش می کرد. داشتن جوزپه در تیم مثل این می مونه که بازی رو یک بر هیچ شروع کرده باشی."
جیانی بررا به اون Il Folber و روش بازی اون رو fasso-tuto-mi می نامید. به این دلیل که او را یک هافبک وسط کامل و مهاجم کامل تر می پنداشت. همچنین او را یک اکروبات کار در فوتبال صدا می کرد و درباره اش گفت: "اون تنها ایتالیاییه که حس و نوع بازیش مثل آرژانتینی ها و برزیلی هاست."
سال ۱۹۵۸ در فینالی که بین برزیل و سوئد برگزار شد وقتی یک نفر از نظر دهندگان گفت هیچکس بازیکنی مثل پله را در فوتبال ندیده است، فرانکو روسی سرش داد کشید و گفت: "شر و ور نگو، جوزپه بهتر از پله بوده!"

 

 

 

باشگاه های حرفه ای

در سن ۱۳ سالگی مه آتزا تستی برای رفتن به باشگاه آث میلان داد ولی آنها به دلیل لاغری بیش از حد وی را نپذیرفتند. اینتر به سرعت مه آتزا را پذیرفت و به وی رسیدگی کرد تا مشکل بدنی پپ حل شود.
مه آتزا هنوز هم رکورد دار گل زدن در اولین فصل سری آ را دارد. او در فصل ۱۹۲۹/۳۰ ۳۱ گل زد. البته سال قبل از آن که سری آ وجود نداشت و لیگ ایتالیا دو جامه بود مه آتزا ۲۹ بازی کرد و ۳۸ گل زد و دوبار در یک بازی ۵ گل به ثمر رساند. در ۲۷ اوریل ۱۹۳۰ که اولین بار اینتر با آث رم در میلان بازی داشت، اینتر به پیروزی ۶ بر صفر دست یافت که در این بازی مه آتزا چهار گل زد که ۳ تای آن را در سه دقیقه ی اول بازی وارد دروازه ی رم کرد!
در دوره ی حضور مه آتزا در ترکیب تیم، اینتر به قهرمانی لیگ ایتالیا در سال های ۱۹۳۰، ۱۹۳۸ و ۱۹۴۰ دست یافت و اولین کوپا ایتالیای اینتر را در سال ۱۹۳۹ برای این تیم به ارمغان آورد. وقتی اینتر سری آ را در سال ۱۹۳۰ برد بعد از ده سال به این جام رسیده بود و در این ده سال اینتر زیر سایه ی بولونیا، تورینو، یوونتوس و جنوا قرار داشت.
در سال ۱۹۳۷ روز بازی با یوونتوس، مه آتزا در استادیوم و در رختکن حاضر نبود. به همین دلیل افرادی را برای پیدا کردن او به خانه اش در نزدیکی استادیوم فرستادند. آنها پس از رفتن یه خانه ی پپ متوجه می شوند مه آتزا خوابیده است. به زور وی را بیدار می کنند و به استادیوم میبرند و لباس هایش را عوض می کنند تا وارد زمین شود. جوزپه مه آتزا در آن دیدار دو گل به ثمر رساند و بازی با نتیجه ی دو بر یک به پایان رسید تا اینتر فاتح اسکودتو شود.
مصدومیت او را از بیشتر بازی های فصل ۱۹۳۸/۳۹ دور نگه داشت و بعد از دوران طلایی با اینتر، مه آتزا در سال ۱۹۴۰ به آث میلان پیوست و در بازی با اینتر در رختکن گریه کرد. در همان دیدار پپ گل مساوی دو بر دو را به ثمر رساند. مه آتزا به مدت دو سال در آث میلان باقی ماند و بعد به تیم هایی مثل یوونتوس و آتالانتا پیوست. اولین بازی او با پیراهن یوونتوس در سال ۱۹۴۲ بود که در مقابل تورینو بود که مه آتزا بسیار نا آماده شده بود. یووه آن دیدار را با نتیجه ی پنج بر دو به تورینو باخت. در سال ۱۹۴۶ او دوباره به عنوان بازیکن/مربی به اینتر بازگشت و ۱۷ بازی انجام داد. اینتر در آن دوران در خطر منحل شدن بود که مه آتزا به کمک تیم خود شتافت.

بازی های ملی

مه آتزا برای تیم ملی ایتالیا در جام های ۳۴ و ۳۸ بازی کرد که در هر دو جام ایتالیا به قهرمانی رسید و در جام ۱۹۳۴ مه آتزا به عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد و در جام جهانی ۱۹۳۸ او کاپیتان ایتالیا بود. مه آتزا اولین بازیکن تاریخ فوتبال است که در دو جام جهانی پیاپی به قهرمانی می رسد. اولین بازی ملی او در مقابل سوئیس بود که در رم برگزار شد. مه آتزا در آن دیدار دو گل زد. بازی بعدی هم در مقابل آلمان در فرانکفورت بود که ایتالیا با نتیجه ی دو بر صفر پیروز شد و مه آتزا یک گل زد.
جام جهانی ۱۹۳۴ به میزبانی ایتالیا بود با قهرمانی این تیم به پایان رسید. در فینال سال ۱۹۳۸ که جام در فرانسه برگزار می شد موسولینی تلگرافی به او زد با این عنوان که "یا ببرید یا بمیرید". در فینال ایتالیا به غلبه بر مجارستان برای دومین دوره ی پیاپی به قهرمانی رسید.
آخرین بازی ملی او در مقابل تیم ملی فنلاند در ۲۰ جولای ۱۹۳۹ بود که ایتالیا ۳ بر دو فنلاند را شکست داد.
۵۳ بازی ملی، ۳۳ گل زده و دو قهرمانی جام جهانی از مه آتزا در تیم ملی ایتالیا باقی مانده است.
مه آتزا در رده ی سوم بیشترین گل های زده در لیگ ایتالیا و در رده ی اول بیشترین گل زده با پیراهن یک تیم باشگاهی می باشد. 

 

 
 

افتخارات
اینتر میلان

سری آ: ۳۰-۱۳۲۹؛ ۳۸-۱۹۳۷؛ ۴۰-۱۳۳۹
کوپا ایتالیا: ۱۳۳۹ 
تیم ملی ایتالیا 

قهرمانی جام جهانی: ۱۳۳۴؛ ۱۳۳۸
جام ملت های اروپای مرکزی: ۱۹۲۷/۱۹۳۰؛ ۱۹۳۳/۱۹۳۵

    

هیچ نظری وجود ندارد