اخبار برگزیده

25 فوریه 2021

اینتر بند بازخرید دیمارکو را در اختیار ندارد؛ جزئیات

25 فوریه 2021

یازده خبر کوتاه روز 24 فوریه

24 فوریه 2021

موضع اینتر در مورد آگومه به گزارش رومانو

بیوگرافی ساندرو ماتزولا

ساندرو ماتزولا – Sandro Mazzola

 

بیوگرافی ساندرو ماتزولا

نام کامل : 

  • Alessandro ("Sandro") Mazzola

متولد :

  • ۸ نوامبر ۱۹۴۲ در تورین ایتالیا

 

حتما تمام طرفداران فوتبال مخصوصا طرفداران اینتر میلان ساندرو ماتزولا را میشناسند کسی که در تمام طول دوران بازیگری فقط برای اینتر به میدان رفت و توانست با این تیم ایتالیایی تمام افتخرات مهم اروپایی را کسب کند و در دهه ۶۰ اینتر را به همراه هررا (مربی) و دیگر هم تیمی هایش به اوج قدرت فوتبال اروپا برساند .
ماتزولا یکی از بهترین بازیکنان دهه ۶۰ ایتالیا است و بی شک یکی از بهترین بازیکنان فوتبال در زمان خودش بود . او در اینتر هررا بازی میکرد . او در پست ماجم راست بازی میکرد و با پاس های خود در خط حمله کمک بزرگی به اینتر میکرد .
ماتزولا در ۱۷ سال دوران بازیگری فقط در اینتر بازی کرد تا جزو کلوب یک تیمی های تاریخ قرار بگیرد .

 

 

 

زندگی شخصی :

ماتزولا چند هفته بعد از اینکه پدرش به تیم ونتزیا پیوست بدنیا آمد . ساندرو همچنین یک برادر کوچکتر داشت به نام فروچیو (Ferruccio) که دو سال پس از تولد او بدنیا آمد . پدر و مادر ماتزولا در سال ۱۹۴۶ از همدیگر جدا شدند . و ساندرو پیش پدرش ماند ولی متاسفانه پدر ماتزولا در حادثه Superga air disaster در سال ۱۹۴۹ زمانی که ساندرو فقط ۶ سال داشت از دنیا رفت . و مادر او سرپرستی او را بدست آورد . 


اینتر میلان :

ساندرو به همراه برادر کوچکترش در سال ۱۹۶۰ در حالی که ۱۸ سال سن داشت با اینتر قرارداد بستند . و ساندرو تمام دوره حرفه ای خود را در اینتر گذراند که توانست ۱۱۶ گل در سری آ یرای اینتر به ثمر برساند . یک سال قبل از ورود ماتزولا به اینتر هلنیو هررا از بارسلونا به اینتر پیوسته بود و هررا Luis Suárezرا نیز از بارسلونا به اینتر آورده بود و سوارز هافبک اصلی اینتر بود بقیه تیم اصلی اینتر در آن زمان متشکل بود از Tarcisio Burgnich و Giacinto Facchetti به عنوان دفاع و Jair برزیلی پیستون اینتر بود . Mario Corso هافبک چپ و Armando Picchi سوئیپر اینتر بود . و برادران ماتزولا هر دو در پست پیستون راست بازی میکردند . آنها به بزرگترین تیم اروپا پیوسته بودند . و برادران ماتزولا تاکتیک کاتناچیو را به خوبی بلد بودند .

 


در فینال جام باشگاه های اروپا سال ۱۹۶۴ ماتزولا دو گل به تیم رئال مادرید زد و توانست اینتر را قهرمان اروپا کند . همچنین ماتزولا سال بعد در سال ۱۹۶۵هم توانست با اینتر تیم بنفیکا پرتقال را شکست دهد و دومین قهرمانی متوالی خودش را کسب کند و ماتزولا و اینتر در سال بعد یعنی سال ۱۹۶۶ هم توانست به فینال مسابقات راه پیدا کند که متاسفانه در آن فینال اینتر با وجود تک گل ساندرو ماتزولا نتوانست سلتیک اسکاتلند را شکست و برای سومین بار پیاپی قهرمان جام باشگا ه های اروپا شود .

 

 


بازی های ملی :

ساندرو ماتزولا ۷۰ بار پیراهن تیم ملی ایتالیا را به تن کرد و توانست ۲۲ گل برای ایتالیا به ثمر برساند . اولین بازی ملی ماتزولا در ۱۲ می ۱۹۶۳ در برابر برزیل بود زمانی که ساندرو فقط ۲۰ سال داشت . ماتزولا در سال های بین ۷۰-۱۹۶۶ و در جام جهانی ۱۹۷۴ برای ایتالیا بازی کرد و بزرگترین افتخار ملی ماتزولا قهرمانی جام ملت های اروپا در سال ۱۹۶۸ است .
در جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک مربی ایتالیا Ferruccio Valcareggi اعتقاد داشت که ماتزولا و Gianni Rivera به دلیل شبیه بودن پست دو بازیکن نمی توانند در کنار هم در یک زمان بازی کنند .

در دور دوم جام جهانی مربی ایتالیا تصمیم گرفت از روشی که آنرا "staffetta" (relay) مینامید از هر دوی این بازیکنان یعنی ماتزولا و ریورا استفاده کند ، بدین صورت که ماتزولا از ابتدای بازی درون زمین بود و درنیمه دوم ریورا جای ماتزولا را میگرفت . ایتالیا توانست با همین روش به فینال برسدو به مصاف برزیل در فینال برود .
در فینال مربی ایتالیا تصمیم گرفت روش "staffetta" خودش را کنار بگذارد و فقط از ماتزولا استفاده کند و ریورا در ۸ دقیقه به پایان بازی به میدان آمد و بالاخره این دو ستاره ایتالیا در یک بازی در کنار یکدیگر باهم بازی کردن ولی متاسفانه این اتفاق زمانی رخ داد که دیر شده بود و ایتالیا ۱-۴ از برزیل عقب بود .
در جام جهانی چهار سال بعد مربی ایتالیا از هر دوی این بازیکنان در کنار یکدیگر استفاده کرد .

 

افتخارات :
 

  • ۴ بار قهرمانی سری آ به همرا اینتر در سال های ۱۹۶۳ ، ۱۹۶۵ ، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۱
  • ۲ بار قهرمانی جام باشگاه های اروپا به همراه اینتر در سال های ۱۹۶۴ و ۱۹۶۵
  • ۲ بار قهرمانی بین قاره ای با اینتر در سال های ۱۹۶۴ و ۱۹۶۵
  • ۱ بار قهرمانی جام ملت های اروپا در سال ۱۹۶۸
  • آقای گل مسابقات سری آ در فصل ۶۵-۱۹۶۴


ماتزولا هم اکنون آنالیزور و مفسر فوتبال است .

ترجمه :
علی اصغر بیات

    

یک نظر